HAURATON odvodnja gigantske lansirne rampe za svemirski program Ariane 6
Za tačno dve godine vreme dolazi: 2020. nova letilica Ariane 6 svemirskog programa ESA (Europian Space Agency), biće lansirana u svemir. Pripremne aktivnosti se već užurbano odvijaju u Kourou svemirskoj stanici u Francuskoj Gvajani. HAURATON je tamo prisutan: Usled tropskih klimatskih uslova, sa dugom kišnom sezonom i ogromnim količinama padavina, poseban značaj je posvećen rešavanju površinske odvodnje ove južnoameričke lansirne stanice.
Tropska klima zahteva posebna rešenja za odvodnjavanje
Zbog tropske klime sa ogromnim količinama padavina u kišnoj sezoni, površinska odvodnja ove južnoameričke lansirne stanice dobija poseban značaj. Kompanija podržava projekat od 2015. godine kroz razne hidrauličke studije i složene procese proračuna. Trenutno smo u fazi ugradnje oko 820 metara kanala.
Laurent Nei i Virginie Schmitt iz HAURATON Francuska na gradilištu upravljaju projektom kao stručnjaci za odvodnju. "Potrebna su specijalna tehnička rešenja za odvodnju raketne platforme, kompenzujući različite izazove lokacije kao i njegovu namenu. Lansirna stanica ne mora da podnosi samo klimatske uslove, već i velika opterećenja konstrukcije lansirne rampe i lansiranja raketa". Ogromne količine betona i čelika se svakodnevno isporučuju i ugrađuju na lansirnoj rampi. Na spektakularnoj platformi za poletanje, takođe se javljaju ogromne sile statičkog pritiska lansirne rampe, čijih je 650 tona moralo da bude podignuto sa zemlje. Kada se raketa lansira, pri odvajanju od zemlje, plamenovi, tečni i izduvni gasovi motora se susreću u rovu za plamen i dalje se sprovode kroz veliki tunel - betonsku konstrukciju dužine 200 metara.
Površina za poletanje Ariane 6 je veličine 340 fudbalskih terena
Ukupna površina iznosi 170 hektara, što odgovara površini 340 fudbalskih terena. HAURATON je prisutan sa svojim kanalima u nekoliko zona lansirne rampe: u početnoj zoni, skladišnoj platformi i zgradi za sklapanje. Stanica je opremljena FASERFIKS SUPER kanalima, nominalne širine 300, 400 i 500, sa visokokvalitetnim rešetkama od livenog gvožđa. Kanali su izrađeni od betona armiranog vlaknima sa maksimalnom otpornošću. Rešetke sa bešrafnim Side-Lock sistemom za brzo zaključavanje se brzo i jednostavno postavljaju u telo kanala sa rubom od pocinkovanog čelika. Koriste se GUGI mrežaste liveno-gvozdene rešetke od nodularnog liva različitog dizajna za klase opterećenja od D 400 do F 900.
Sa razvijanjem lansirne stanice u Gvajani (CSG – Guiana Space Center), radi se na konstruisanju i izgradnji nove evropske lansirne rakete – spejs šatla, čije lansiranje neće biti uspravno za početak, već horizontalno, zbog uštede vremena i novca. Nakon završetka i transporta na lansirnu lokaciju, biće postavljen, a pojačivači i gornji deo, sa satelitima koji se šalju u svemir – pričvršćeni za njega. Velika vertikalna mobilna podrška se potom sa visine od devedeset metara povlači i let može da otpočne.
Rakete se već duže od 50 godina šalju u svemir iz Francuske Gvajane. Pošto je blizu ekvatora i mora, predstavlja idealnu lokaciju za evropska vrata ka svemiru. Cilj slanja Ariane 6 u orbitu je implementacija evropskog sistema lansiranja i razvoja vazduhoplovne industrije.